Od jakiegoś czasu wiele mówi się o tym, że praktycznie każda dama, bez względu od wieku powinna ćwiczyć regularnie mięśnie Kegla. Są to silne mięśnie, jakich zadaniem jest utrzymanie na miejscu narządów wewnętrznych. To właśnie dzięki nim, można urodzić dziecko z łatwością oraz mniejszym bólem, jednocześnie nie ryzykując nacięcia krocza. Także po porodzie przydają się silne oraz wzmocnione mięśnie Kegla, bowiem to naturalnie dzięki nim nie ma problemów z nietrzymaniem moczu.

jak ćwiczyć mięśnie kegla po porodzie

Przeważnie mięśnie Kegla ćwiczą więc kobiety w ciąży oraz planujące ją. Jeśli pozostaną one prawidłowo wzmocnione, o wiele łatwiej jest przejść przez naturalny poród oraz równocześnie nie odczuwać aż tak silnego bólu. Zdarza się, że do gabinetu fizjoterapeuty trafiają także panie, jakie rodziły dawno, jednakowoż pojawiły się u nich kłopoty z nietrzymaniem moczu, w większości wypadków wysiłkowym, na skutek:
•    kichnięcia,
•    kaszlnięcia,
•    śmiechu,
•    podnoszenia ciężaru.
Mięśnie Kegla to inaczej mięśnie dna miednicy. Wolno je z łatwością zlokalizować podczas próby wstrzymania strumienia moczu. W jaki sposób najodpowiedniej je ćwiczyć? Całe ćwiczenie polega wyłącznie na napinaniu mięśni oraz ich rozluźnianiu. Najprzyzwoiciej rozpocząć od pozycji leżącej, jednak z od czasu do czasu można również trenować w innych pozycjach. Należy napinać mięśnie przez parę sekund, a w następnej kolejności rozluźniać je na dwa razy dłuższy czas.
Niezmiernie istotne jest to, by napinać wyłącznie mięśnie Kegla, a nie brzuch, lub pośladki. Przed skurczem trzeba wziąć głęboki wdech i pomału wypuszczać powietrze w trakcie rozluźniania mięśni. Najpoprawniej jest zastosować serię dziesięciu powtórek. Takich serii może się wykonywać około trzech w ciągu dnia. Poprawę można odnotować już nawet po sześciu tygodniach, jednakowoż należałoby ćwiczyć w dalszym ciągu, chociaż raz dziennie.
W aptekach i sklepach wolno aktualnie zakupić dobre kulki do ćwiczenia mięśni dna miednicy. Niesłychanie wspomagają one cały proces i okazuje się, że dają fenomenalne rezultaty. Z takimi kulkami również ćwiczy się na zasadzie kurczenia oraz rozluźniania mięśni.
Kobiety, które regularnie trenują, przyznają że przyniosło to efekt podczas porodu drogami natury i o wiele szybciej były one w stanie do siebie dojść. Poza tym, u takich kobiet z łatwością wyklucza się też problem nietrzymania moczu. Większość z nich wskazuje, że dzięki sprawnym mięśniom Kegla mogą także czerpać poprawniejszą przyjemność ze współżycia. Ma to też realny wpływ na odczucia seksualne partnera. Takie treningi nie są wysiłkowe i nie absorbują wiele czasu, a wolno je wykonywać dokładnie wszędzie i o każdej porze. Środowisko z pewnością nawet się nie zorientuje.