Przemówienia dla dużej grupy osób są istną marą. Pisanie przemówień to jednakże odpowiedni sposób, by przygotować się do publicznego występu. Pisząc przemówienia trzeba pamiętać o tym, aby były one na temat. Należałoby też wziąć pod szczególną uwagę okoliczności – inne będzie przemówienie formalne, a inne w gronie kolegów. Luźne przemowy pełne dowcipów nie sprawdzą się w wypadku przemówień oficjalnych (oraz odwrotnie).
przemowa
Mimo to nie wyłącznie słowa są ważne – w czasie przemówienia liczy się także mowa ciała. Baczna kontrola zachowań, sposobu poruszania się, dynamiki ruchu i gestykulacji bywa w wielu przypadkach pewniejszym źródłem wiadomości aniżeli najprawidłowiej opłacany i najlepiej wyszkolony szpieg. W jaki sposób to dokumentnie działa i o czym nas informuje?
http://www.przemowienia.pl/okolicznosciowe_1.html” title=”przemówienia okolicznościowe”>przemówienia
By gruntownie zapoznać schemat mowy ciała należy cofnąć się do czasów, kiedy gatunek nie potrafił jeszcze porozumiewać się za pomocą mowy. Komunikacja na poziomie zwierząt opiera się przede wszystkim na jednoznacznie odbieranych gestach. Podsumowując – pisanie przemówień w żadnym wypadku nie musi być kłopotliwe – wystarczy skoncentrować się na tym, co pragniemy przekazać słuchaczom i ubrać nasze myśli w słowa a również delikatne żarty oraz przerywniki. Pamiętajmy o zachowaniu słusznej ostrożności a też szacunku. Inspiracji można też poszukiwać w sieci – aktualnie jest dużo stron, które oferują gotowe przemówienia a też wiele portali, na których wynajdziemy osoby piszące treści przemówień. Nie musimy się więc niepokoić, a jeśli wybitnie nie znamy się na pisaniu przemówień – warto to zlecić dla profesjonalistów.